Blog

Zasady przeprowadzania testów udarowych

hydrauliczna maszyna udarowa

Testy udarowe to specjalistyczne badania, które są wykorzystywane do badania wyrobów, które są narażone na udary mechaniczne zarówno podczas transportu, jak i w czasie eksploatacji. Stosowane są do badania obiektów, które są narażone na działanie drgań charakteryzujących się dużą amplitudą przyspieszenia. To dlatego wykonuje się je często w przemyśle obronnym, symulacjach transportu, a także w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Przeprowadzanie ich to jeden z wymogów kontroli jakości, ponieważ tylko w ten sposób można wyeliminować ryzyko uszkodzenia różnych obiektów w trakcie użytkowania oraz transportu. Maszyny służące do wykonywania takich testów działają na zasadzie przeprowadzania symulacji wstrząsów mechanicznych, którym badany obiekt byłby poddany w rzeczywistych warunkach użytkowania. Mogą zatem generować udary mechaniczne pojedyncze i wielokrotne.

Na czym polegają testy udarowe?

Maszyna udarowa jest wyposażona w specjalny stół roboczy, który jest unoszony przy pomocy siłowników hydraulicznych na wymaganą wysokość. Kolejnym krokiem jest swobodny spadek tego stołu na generator udaru. Jest to przygotowana specjalnie masa z tworzywa sztucznego albo mieszanki metali. Musi mieć dużą wytrzymałość i odporność na uderzenia, ponieważ uderza w niego opadający stół roboczy. Dzięki jego odpowiednim wymiarom i twardości można regulować kształt uzyskanego przyspieszenia, które oddziałuje na badany przedmiot. Jeżeli potrzebujemy wykonać badania z bardzo dużym przyspieszeniem, możemy użyć wzmacniacza udarów. Jest on montowany na stole naszej maszyny udarowej i powoduje, że generowany jest wtórny udar o zwiększonej amplitudzie.

Maszyny udarowe mogą być hydrauliczne i pneumatyczne. Te z pneumatycznym napędem są mniej uciążliwe w eksploatacji, ponieważ mają mniejsze wymogi konserwacyjne.

Czy testy udarowe są bezpieczne?

Pomimo swojej specyfiki testy udarowe wykonywane oferowaną przez nas maszyną udarową Dongling są bezpieczne. Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa tych badań jest możliwe dzięki szybkiemu hamulcowi hydraulicznemu o imponującej sile hamowania, który pozwala wyeliminować odbicie i zapewnia bezpieczną eksploatację maszyny. Każdą maszynę udarową można dodatkowo wyposażyć w tzw. bazę tłumiącą, która rozłożona pod nią, zminimalizuje wpływ wytwarzanych wstrząsów na posadzkę oraz całą konstrukcję budynku.