Blog

Zastosowanie czujników piezoelektrycznych do badań w przemyśle lotniczym

przemysł lotniczy

Nowoczesne czujniki, które służą do pomiaru, analizy oraz monitorowania poziomu wibracji, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki nim można m.in. skutecznie wykrywać różnorodne uszkodzenia konstrukcji mechanicznych, zapobiegając występowaniu awarii. Wyjaśniamy, jakie czujniki służą w celu pomiaru poziomu wibracji i jakie badania mogą być dzięki nim przeprowadzane w przemyśle lotniczym.

Czym są czujniki piezoelektryczne?

Czujniki piezoelektryczne (akceleratory piezoelektryczne) mierzą poziom częstotliwości drgań oraz wychwytują wszelkie związane z nim nieprawidłowości, które mogą doprowadzić do uszkodzeń elementów maszyny. Drgania to jeden z czynników, które mają znaczący wpływ na wytrzymałość materiałów konstrukcyjnych, jak również ich odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wysoka czułość, dokładność dokonywanych pomiarów, a także niewielkie rozmiary i atrakcyjna cena czujników piezoelektrycznych pozwalają dbać o stan techniczny maszyn oraz są jednym ze sposobów szybkiej i skutecznej oceny m.in. zużycia materiałowego. Dzięki zjawisku piezoelektrycznemu możliwe jest przetwarzanie zmian kształtu lub siły na napięcie elektryczne. Każdy czujnik piezoelektryczny wykorzystuje powstawanie potencjału elektrycznego. Przeznaczenie danego urządzenia uzależnione jest od jego budowy i rozmiaru.

Czujniki piezoelektryczne w przemyśle lotniczym

Dzięki nowoczesnej technologii oraz zastosowaniu czujników piezoelektrycznych możliwe jest stałe monitorowanie stanu technicznego różnego rodzaju maszyn. W przypadku przemysłu lotniczego zastosowanie czujników piezoelektrycznych ma szczególne znaczenie – materiały, z których powstają poszczególne elementy i podzespoły samolotów, są narażone na znaczne obciążenia, drgania i wibracje, które systematycznie wpływają na pogorszenie się ich stanu technicznego. W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości czujniki piezoelektryczne, które mogą być wykorzystywane podczas badań prowadzonych w różnych gałęziach przemysłu. Oferujemy m.in. czujniki do drgań samowzbudnych skrzydeł, testów trzepotania i współczynnika obciążenia. Doskonale sprawdzają się one w przypadku pomiarów różnych rodzajów drgań i wibracji, także pomiarów o wyjątkowo niskich częstotliwościach.