Blog

Zastosowanie czujników piezoelektrycznych do badań w przemyśle motoryzacyjnym

koło samochodu

Czujniki piezoelektryczne (określane też przetwornikami piezoelektrycznymi) to urządzenia, które w swoim działaniu wykorzystują technologię pomiarową opartą na zjawisku piezoelektrycznym. Zjawisko to polega na przetwarzaniu zmian kształtu lub siły na napięcie elektryczne. Dzięki nim można określać takie parametry jak amplituda drgań, czy ciśnienie. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach, w tym m.in. w motoryzacji.

Specyfika działania czujników piezoelektrycznych

Czujniki piezoelektryczne są wykorzystywane przy pomiarach siły, naprężenia czy przyspieszenia. W tej technologii pomiaru kluczowe znaczenie ma kryształ kwarcu. Gdy przyłożymy do niego siłę mechaniczną, generuje sygnał elektryczny, proporcjonalny do przyśpieszenia. Na powierzchni kryształów pojawiają się ładunki elektryczne w ilości proporcjonalnej do działającej siły.

Drugim zjawiskiem, które wykorzystują czujniki piezoelektryczne, jest tzw. zjawisko elektrostrykcji (zwane potocznie „odwrotnym”). Polega ono na tym, że pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego kryształ kwarcu odkształca się.

Ze względu na specyfikę swojego działania czujniki piezoelektryczne używane są do pomiarów podczas różnych badań, w tym wykonywanych w dziedzinie motoryzacji.

Czujniki piezoelektryczne w branży motoryzacyjnej

Przetworniki piezoelektryczne wykorzystywane do wspomnianych powyżej badań w branży motoryzacyjnej pozwalają na monitorowanie drgań np. podczas procesu spalania paliwa w cylindrze silnika spalinowego. W tym przypadku sensory umieszczane są bez pośrednio w dodatkowych otworach w głowicy cylindrów. Można również zastosować adapter do świec zapłonowych/żarowych z możliwością podłączenia czujnika piezoelektrycznego ciśnienia.

Dodatkowo za pomocą czujników piezoelektrycznych dokonuje się pomiaru sił dynamicznych lub pomiarów starzenia i obciążenia elementów w motoryzacji.

Jeśli jesteś zainteresowany czujnikami piezoelektrycznymi, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Proponowane przez nas czujniki wyróżniają się lekką, ale niezwykle wytrzymałą i solidną konstrukcją, dlatego też są odporne na czynniki, które mogłyby zaburzyć wyniki badań. Doskonale sprawdzają się w różnych gałęziach przemysłu, również w motoryzacji.