Aktualności

NAJNOWSZA SERIA KAMER TERMOWIZYJNYCH FLIR SC7000

kamera

Partner firmy EC Test Systems, światowy lider w podczerwieni – firma FLIR Systems w swojej oferty wprowadziła, szybką kamerę termowizyjną do zastosowań w badaniach, przemyśle i medycynie.

Seria kamer termograficznych SC7500 wykorzystuje najnowszej generacji matryce detektorów InSb, rejestrując obrazy bardzo wysokiej jakości. Kamery te przeznaczone są do zastosowań wymagających wysokiej czułości i częstotliwości rejestracji danych. Nowe matryce umożliwiają uzyskanie częstotliwości obrazu do 380 Hz w pełnej rozdzielczości.

1 - NAJNOWSZA SERIA KAMER TERMOWIZYJNYCH FLIR SC7000

Ekstremalnie wysoka czułość termiczna

Matryca SC7600 InSb o rozdzielczości 640×512 pikseli gwarantuje znakomitą czułość termiczną (20 mK) zachowując przy tym szeroki zakres dynamiczny oraz liniowość charakterystyki w całym zakresie pomiarowym. Jednocześnie kamery termowizyjne z serii SC oferują wysoką dokładność pomiaru temperatury kształtującą się na poziomie ±1ºC lub ±1% wartości mierzonej.

 

Częstotliwość, tryb pracy ze zmniejszoną rozdzielczością i zewnętrzne wyzwalanie pomiaru

Częstotliwość pracy kamery SC7500 jest programowalna w zakresie od 1 Hz do 380 Hz przy maksymalnej rozdzielczości. Tryb pracy z mniejszą rozdzielczością pozwala uzyskać częstotliwość rejestracji do 30 kHz. Czas całkowania jest ustawiany z przyrostem 1 µs. Wyzwalanie zewnętrzne pozwala zsynchronizować wykonanie pomiaru nawet z bardzo szybkimi zdarzeniami.

Naukowe kamery mogą być także wyposażone w trzy wejścia analogowe. Sygnały z tych wejść zapisywane są synchronicznie z obrazami. Daje to możliwość zarejestrowania dodatkowych sygnałów z dodatkowych czujników (np. ciśnienia, siły), co w niektórych przypadkach ułatwia analizę otrzymanych danych i pozwala synchronizować dane z kamery z innymi zdarzeniami w układzie pomiarowym.

2 - NAJNOWSZA SERIA KAMER TERMOWIZYJNYCH FLIR SC7000

Plug & Play

Kamery naukowe SC są urządzeniami wykorzystującymi technologię plug & play. Interfejs GigE lub CAMLINK umożliwia cyfrową transmisję danych. Dla interfejsu GigE nie są wymagane żadne dodatkowe karty przetwarzania danych, natomiast kamery z szybkim interfejsem CAMLINK dostarczane są z odpowiednią kartą do komputera PC.

3 1 - NAJNOWSZA SERIA KAMER TERMOWIZYJNYCH FLIR SC7000

Kompatybilność z oprogramowaniem ALTAIR oraz IRNDT

Aby połączyć kamerę termowizyjną z oprogramowaniem ALTAIR wystarczy jeden przewód sieciowy. Prosty interfejs użytkownika umożliwia intuicyjną obsługę i szybki dostęp do większości funkcji. Program ten wyświetla i gromadzi na dysku twardym obrazy radiometryczne z rozdzielczością 14 bitów. Zaawansowane możliwości analizy obrazów i funkcjonalność oprogramowania spowodowała, że ALTAIR stał się wzorem w analizie obrazów termograficznych. W pakiecie oprogramowania znajdują się programy pozwalające na pełną kontrolę kamery począwszy od funkcji ręcznej lub automatycznej kontroli ostrości poprzez możliwość zmiany czasu całkowania i kalibracji kamery a skończywszy na zaawansowanej kontroli takich funkcji kamery jak Bad Pixel Replacement czy Non Uniformity Correction.

4 - NAJNOWSZA SERIA KAMER TERMOWIZYJNYCH FLIR SC7000

IRNDT Termografia AKTYWNA

Termografia aktywna to technika polegająca na badaniu odpowiedzi cieplnej obiektu po określonym wymuszeniu. Metoda ta umożliwia wykrycie defektów materiałów znajdujących się na różnej głębokości. W zależności od materiału stosuje się różne rodzaje wymuszeń. Najczęściej spotykane są układy z wymuszeniem optycznym i ultradźwiękowym.

Kamery z serii SC w połączeniu z systemem IRNDT pozwalają na prowadzenie termowizyjnych badań nieniszczących. Oprócz detekcji wad materiałów umożliwia on badania wytrzymałości, rozkładu naprężeń dynamicznych, propagacji pęknięć oraz przykładowo: sprawdzanie głębokości ran oparzeniowych.

5 - NAJNOWSZA SERIA KAMER TERMOWIZYJNYCH FLIR SC7000

System IRNDT obejmie zarówno sprzęt jak i oprogramowanie. Użytkownicy nie muszą się martwić o dopasowanie impedancji i poziomów napięć wejściowych do sterowania i synchronizacji.

Moduł sterujący IRXBox posiada interfejs USB dzięki czemu może by używany zarówno na komputerach stacjonarnych jak mobilnych laptopach.

IRXbox zapewnia:

 • Sprzętowe wyzwalanie i synchronizacja rejestracji obrazów i źródła wzbudzenia termicznego.
 • Cyfrowe wejścia/wyjścia optoizolowane.
 • 1 wejście analogowe, optoizolowane, BNC.
 • 2 analogowe wyjścia, optoizolowane, BNC.
 • Generator funkcji dla Termografi Lockin.
 • Generator impulsów dla Termografi Impulsowej.
 • Standardowe 25pinowe złącze dla podłączania źródeł wzbudzenia termicznego.

Integralną częścią systemów do badań nieniszczących jest programowanie IRNDT firmy Automation Technology o modułowej budowie IRNDT posiada następujące algorytmy:

 • Lockin.
 • Lockin Online.
 • Transient (przejściowa).
 • Pulse (impulsowo – fazowa).
 • TSA (badanie naprężeń).

Kamery termowizyjne FLIR z serii SC cechuje różnorodność konfiguracji, wysoka czułość oraz możliwość wykorzystania badaniach NDT

Właściwości:

 • Matryca InSb najnowszej generacji
 • Zakres spektralny 3-5 µm
 • Wysoka rozdzielczości 640×512 pikseli
 • Częstotliwość do 380 Hz dla pełnej rozdzielczości
 • Częstotliwość do 30 000 Hz w mniejszej rozdzielczości
 • Zdalne sterowanie kamerą
 • Rozdzielczość sygnału cyfrowego: 14 bitów
 • Koło na filtry optyczne
 • Interfejs GigE lub CAMLINK