Aktualności

JAK PRZYSPIESZYĆ PROCES SYMULACJI INŻYNIERSKICH?

JAK PRZYSPIESZYĆ PROCES SYMULACJI INŻYNIERSKICH?
Podczas pracy nad nowym produktem (jeszcze nawet przed powstaniem prototypu) warto dobrze zaprojektować, zoptymalizować oraz sprawdzić czy spełnia on wymagania konstrukcyjne. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych kosztów na kolejnych, fizycznych etapach.

Projektowanie CAD a symulacje CAE.

Z dwóch narzędzi – projektowania CAD oraz symulacji CAE polscy inżynierowie dość dobrze opanowali to pierwsze. W obecnej chwili ciężko znaleźć firmę, w której nie korzysta się z zaawansowanego oprogramowania do projektowania 3D. Nie ma co się również dziwić dyrektorom oraz managerom inwestującym w komputerowe wspomaganie projektowania, ponieważ jego użytkowanie znacznie przyśpiesza proces projektowy, a w dzisiejszych czasach jest wręcz konieczne.
Drugie narzędzie – Computer Aided Engineering (komputerowe wspomaganie prac inżynierskich) w Polsce do tej pory było traktowane jako dodatek. Dzisiaj natomiast obserwuje się zwrot przedsiębiorców i inżynierów w kierunku jego użytkowania. Coraz większy nacisk na szybką optymalizację i wirtualne sprawdzanie projektów na świecie zaczyna przenikać do polskich firm. Jest to podyktowane m. in. chęcią konkurowania rodzimych przedsiębiorców z zagranicznymi. Na poniższym wykresie widać, że bardzo dużą część rynku w przypadku cyklu życia produktu na świecie, stanowi właśnie oprogramowanie symulacyjne.
0 1 - JAK PRZYSPIESZYĆ PROCES SYMULACJI INŻYNIERSKICH?

Stosunek poszczególnych narzędzi stosowanych w cyklu życia produktów na świecie, źródło: www.cimdata.com, 2017

Rozwój rynku symulacji w Polsce.

W naszym kraju do tej pory oprogramowanie CAE było domeną ośrodków badawczych oraz uczelni wyższych i to do nich zgłaszano się w celu rozwiązania problemów inżynierskich. Teraz coraz więcej firm zatrudnia własnych specjalistów, a wyszkolenie ich oraz wdrożenie oprogramowania staje się coraz prostsze. Jest to możliwe między innymi dzięki rozwojowi software i ułatwieniu jego poprawnego wykorzystywania przez specjalistów.

Integracja modeli CAD z symulacjami – Simcenter 3D.

Ułatwienia w korzystaniu z oprogramowania CAE umożliwia między innymi środowisko Simcenter, poprzez połączenie symulacji 3D, 1D oraz rozwiązań testowych.
Dodatkowo środowisko symulacji 3D – Simcenter 3D jest ściśle powiązane z najwyższej klasy oprogramowaniem CAD. Do tej pory można było zaobserwować wyraźny podział między czołowymi środowiskami CAD, a zaawansowanymi programami do symulacji 3D. Często inżynierowie wykonywali w jednym programie model, w innym symulacje strukturalne, a w jeszcze kolejnym przepływowe. Nawet jeśli te programy były ze sobą w mniejszy lub większy sposób powiązane, zwykle można było natknąć się na różne interfejsy lub brak możliwości eksportu/importu wszystkich cech modelu.
0 2 - JAK PRZYSPIESZYĆ PROCES SYMULACJI INŻYNIERSKICH?

Wykonanie modelu 3D, wszystkich symulacji strukturalnych, zmęczeniowych, ruchu czy przepływowych w jednym programie wraz z połączeniem elementów w całość pozwala znacznie przyspieszyć proces. Przede wszystkim w ten sposób unikamy błędów w komunikacji między pracownikami, czy kilkoma programami. W Simcenter 3D wykonamy model CAD powiązany z oprogramowaniem najwyższej klasy – Siemens NX. Podczas projektowania mamy zaawansowane możliwości edycji geometrii łącznie z modelowaniem synchronicznym. Jest to niewątpliwie unikalna cecha oprogramowania symulacyjnego na tle konkurencji.
Solvery oparte na sprawdzonych rozwiązaniach NX CAE, NX Nastran, LMS Samtech oraz Virtual.Lab są teraz zaimplementowane w jednym produkcie i umożliwiają wykonanie analiz o wysokiej dokładności w wielu dziedzinach obliczeniowych. Dodatkowo ich funkcjonalności mogą zostać połączone. Jest możliwe sprzężenie symulacji przepływowej ze strukturalną, ale też wykonywanie symulacji np. wibroakustycznych.

kolo2 - JAK PRZYSPIESZYĆ PROCES SYMULACJI INŻYNIERSKICH?

Wyniki wszystkich symulacji możemy odczytywać w jednym, spójnym interfejsie programu. Dzięki temu zyskujemy czas potrzebny na przełączanie między wieloma środowiskami oraz eksport/import wyników.
Oprócz przygotowania modelu CAD w Simcenter import z innego oprogramowania czy skanerów 3D również jest możliwy. Taką geometrię następnie można w łatwy sposób naprawić, uprościć oraz edytować korzystając z technologii synchronicznej.

0 3 - JAK PRZYSPIESZYĆ PROCES SYMULACJI INŻYNIERSKICH?

Obliczenia w wielu dziedzinach – symulacje Metodą Elementów Skończonych, Brzegowych, itp. wymagają przede wszystkim wiedzy teoretycznej i praktyki. Inżynierowie, którzy wykonywali do tej pory symulacje w innych programach bardzo szybko odnajdą się w nowym, intuicyjnym środowisku Simcenter 3D. Z kolei ci, którzy mają mniejsze doświadczenie mogą liczyć na wsparcie w języku polskim, obszerne tutoriale i instrukcje oraz polski interfejs programu.

0 4 - JAK PRZYSPIESZYĆ PROCES SYMULACJI INŻYNIERSKICH?

Zastosowanie oprogramowania Simcenter 3D

Dzięki Simcenter 3D nasi klienci są w stanie zoptymalizować produkty m. in. pod kątem drgań, akustyki czy wytrzymałościowym. Jako EC Test Systems wspieramy ich od strony sprzedażowej i technicznej. Wieloletnie doświadczenie z produktami LMS (obecnie Siemens PLM) pozawala nam oferować sprzęt, oprogramowanie oraz samemu świadczyć usługi.
Rozwój firmy w kierunku zaawansowanego oprogramowania inżynierskiego umożliwia szybszy rozwój produktu, a także zwiększa jego wartość. Wdrożenie symulacji inżynierskich dzięki połączeniu wszystkich elementów usprawniających obliczenia jest obecnie dużo prostsze niż kilka lat temu. Również sama praca z oprogramowaniem jest szybka i intuicyjna. Dla inżynierów oznacza to wydajniejszą i łatwiejszą pracę, a właścicielom i managerom pozwala na szybki zwrot z inwestycji w software oraz usprawnienie pracy firmy.

Simcenter 3D wdrażane przez EC TEST SYSTEMS

Firma, w której pracuję od wielu lat współpracuje z ośrodkami badawczymi i przemysłem  w zakresie sprzedaży oprogramowania symulacyjnego, jako dopełnienie oferty usług oraz sprzętu testowego. Oferujemy kompleksowe rozwiązania CAE + TEST, co wyróżnia nas wśród konkurencji.
Podczas współpracy z klientem, na każdym etapie wspieramy swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zachęcam do kontaktu w celu omówienia możliwości zastosowania Simcenter 3D w Twojej firmie.