W ciągu ostatnich 250 lat świat doświadczył trzech rewolucji przemysłowych: - Pierwsza rewolucja przemysłowa – przejście do produkcji zmechanizowanej za pomocą energii wodnej i pary.
- Druga rewolucja przemysłowa – przejście do masowej produkcji przy pomocy energii elektrycznej
- Trzecia rewolucja przemysłowa – automatyzacja procesów produkcyjnych przy pomocy programowalnych sterowników logicznych (PLC).
Świat znajduje się obecnie na krawędzi czwartej rewolucji przemysłowej, zwanej również przemysłem 4.0. Rewolucja ta ma zapewnić cyfryzację procesu produkcyjnego w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ochrony, niezawodności i wydajności. Główną obietnicą przemysłu 4.0 jest wzajemna łączność (Industrial Internet of things) i wynikające z niej korzyści. Koncepcja Internet of things istnieje od późnych lat 90. XX wieku i promuje podłączenia dowolnego urządzenia z włącznikiem/wyłącznikiem do Internetu i/lub do siebie nawzajem. Podczas gdy IoT w sektorze konsumenckim zapewnia wygodę, w przemyśle ma o wiele większe znaczenie i jest znany jako Industrial Internet of things (IIoT). Łączność maszyn, urządzeń (urządzeń wykonawczych/kontrolerów/robotów) i czujników za pomocą przetwarzania w chmurze może zapewnić zdolność przetwarzania poznawczego, czyli zdolność do gromadzenia i analizowania ogromnych ilości danych w celu generowania uproszczonych wyników do interfejsów użytkownika, co z kolei ma być pomocne w podejmowaniu działań. |