Czujniki i aplikacje do pomiaru siły

Nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane w przemyśle, laboratoriach badawczych, infrastrukturze czy rolnictwie wymagają precyzyjnej kontroli i rejestracji pomiarów sił ściskających, rozciągających oraz naprężeń. Sercem urządzeń służących do takiej kontroli są czujniki nazywane tensometrami. Te elementy pomiarowe są połączone z wyświetlaczem, na którym można odczytać zmierzoną wartość. W naszej ofercie odnajdą Państwo zarówno czujniki siły dynamicznej, jak i takie do zastosowania w telemetrii.

Gdzie stosuje się przyrządy do pomiaru siły?

Urządzenia oraz aplikacje przeznaczone do pomiaru siły znajdują zastosowanie w różnych branżach. Można je np. spotkać w automatyce, zakładach produkcyjnych, laboratoriach, przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, a także w nowoczesnych systemach podnoszenia. Nasze czujniki siły dynamicznej są precyzyjne, mają niewielkie wymiary, są odporne na drgania i wstrząsy, a także działanie wysokiej temperatury i ciśnienia. Dzięki tym cechom można je bezpiecznie wykorzystywać w wielu gałęziach przemysłu.

Jak działają czujniki siły?

Głównym elementem pomiarowym dynamicznych piezoelektrycznych czujników siły jest kwarc umieszczony pomiędzy dwiema elektrodami. Czujniki te w swym działaniu wykorzystują piezoelektryczność, czyli zjawisko polegające na generowaniu napięcia elektrycznego w materiale pod wpływem siły mechanicznej. Kiedy na czujnik działa określona siła, element piezoelektryczny ulega odkształceniu, przez co na elektrodach powstaje napięcie elektryczne. Czujniki piezoelektryczne to niewielkie urządzenia, które charakteryzują się wysoką precyzją działania, dlatego znajdują zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej można je zobaczyć w zakładach produkcyjnych, motoryzacyjnych i lotniczych, a także w laboratoriach. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie procesów produkcji na poszczególnych etapach.

Jeśli szukają Państwo specjalistów od czujników siły w Krakowie, Warszawie czy innych rejonach Polski, zapraszamy do kontaktu. Zajmujemy się także innymi precyzyjnymi pomiarami, w tym pomiarem drgań, prędkości lub ciśnienia, a także wypożyczaniem urządzeń pomiarowych. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Telemetria (3)

Dynamiczne czujniki siły (5)