Analiza modalna i jej zastosowanie

Analiza modalna to bardzo przydatne badanie stosowane przykładowo w diagnostyce maszyn, które pozwala na określenie poprawności czy optymalizacji ich pracy, ryzyka powstania poważnej awarii oraz redukcji poziomu hałasu. W ramach tej analizy można również porównać częstość wymuszeń w układzie z częstościami drgań własnych. Jeśli wartości pokrywają się, to dochodzi wtedy do zjawiska rezonansu objawiającego się wzrostem amplitudy drgań układu. Obiekty, które mogą zostać poddane analizie modalnej to przykładowo konstrukcje, generatory elektryczne, mosty, przekładnie mechaniczne, silniki, śmigła, turbiny czy wentylatory.

Czujniki drgań piezoelektrycznych są wykorzystywane w analizie drgań. W naszej ofercie mamy zarówno czujniki drgań, jak i czujniki drgań piezoelektryczne. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji!

W jakim celu przeprowadza się analizę modalną?

Analiza modalna wykorzystywana jest do badania dynamicznych właściwości obiektów. Na podstawie uzyskanych informacji tworzony jest model modalny, czyli zbiór częstości własnych, postaci drgań i współczynników tłumienia. Analiza modalna to badanie, które wykonuje się, aby:

  • zmodyfikować konstrukcję badanego obiektu,
  • przeprowadzić diagnostykę funkcjonowania maszyn i urządzeń,
  • zredukować hałas, który generuje dane urządzenie podczas pracy,
  • zminimalizować rezonans pojawiający się we współpracujących ze sobą układach mechanicznych,
  • sprawdzić prototypy różnych urządzeń,
  • zweryfikować jakość wytwarzanych elementów,
  • potwierdzić zgodność rzeczywistej charakterystyki produkowanych elementów z ich charakterystyką modelową.

Gdzie szczególnie potrzebna jest analiza modalna?

Analiza modalna odgrywa niezwykle ważną rolę w przemyśle lotniczym i kosmicznym, a także w wojsku. Drgania występujące w konstrukcjach lotniczych mogą być wywołane przez różne źródła, takie jak silniki, wirniki czy turbiny. Analiza modalna przy użyciu analizatorów wielokanałowych umożliwia identyfikację potencjalnych problemów związanych z drganiami, które mogą prowadzić do uszkodzeń strukturalnych lub katastrof.

Kolejne obszary, w których analiza modalna jest zalecana, to budownictwo i inżynieria lądowa. W przypadku dużych konstrukcji drgania mogą prowadzić do uszkodzeń strukturalnych, a nawet do ich zawalenia. Jeśli więc szukasz specjalistów od analizy modalnej w Krakowie, Warszawie lub innych miastach, zapraszamy. Oferujemy usługi wykonywane przez naszych specjalistów i możliwość wypożyczenia sprzętu pomiarowego.

Układy kondycjonowania (2)

Środowisko symulacyjno-pomiarowe Simcenter (5)

Rejestratory (15)

Młotki modalne (1)

Analizatory (6)