Aktualności, Artykuł

Rozwiąż potencjalne problemy w obszarach zagrożonych wybuchem bez tworzenia dodatkowej dokumentacji

prace gorace - Rozwiąż potencjalne problemy w obszarach zagrożonych wybuchem bez tworzenia dodatkowej dokumentacji
 Zezwolenia na prace gorące są często postrzegane jako istotna część pracy w środowiskach niebezpiecznych. Ale co by było, gdyby można było wykonać konieczne inspekcje bez dostarczania masy dokumentów?

Międzynarodowa firma produkująca chemikalia niedawno zaczęła to robić, w wyniku czego oszczędza czas i przywraca pracowników do ich głównych obowiązków w zakładzie.

Zazwyczaj inspekcje w niebezpiecznych środowiskach Strefy 2 wymagają uzyskania pozwolenia, na prace stwarzające zagrożenie pożarowe, podpisanego przez kierownika. Może to obejmować obszerną dokumentację przygotowywaną ręcznie i wymaga przerwania pracy na co najmniej godzinę przed inspekcją. Niezbędne jest również wykonanie dokładnego pomiaru i monitorowanie wszystkich potencjalnie wybuchowych materiałów (takich jak łatwopalne pyły i gazy) w celu ograniczenia możliwości zapłonu.

Aby sprawdzić kluczowe komponenty maszyn w tych trudnych warunkach, często używa się kamer termowizyjnych do identyfikacji gorących punktów, pomiaru temperatury maszyn i sprawdzania, czy części – takie jak zawory – działają zgodnie z oczekiwanymi parametrami. Niestety, kamery te stwarzają pośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa samego obiektu, ponieważ nie są iskrobezpieczne – dlatego przed ich użyciem należy uzyskać pozwolenie na prace stwarzające zagrożenie pożarowe.

image3wkhi - Rozwiąż potencjalne problemy w obszarach zagrożonych wybuchem bez tworzenia dodatkowej dokumentacji
Z FLIR Cx5 kontrole są bezpieczniejsze
FLIR Cx5 to kamera termowizyjna zaprojektowana tak, aby zapewnić większe bezpieczeństwo inspekcji w niebezpiecznych miejscach. Wytrzymała obudowa, w której umieszczono zasilaną akumulatorem litowo-jonowym kamerę termowizyjną, zapewnia wysoką wydajność termografii bez ryzyka, w porównaniu do innych kamer, które nie są iskrobezpieczne.

Niezależnie od tego, czy chodzi o niebezpieczne miejsca, w których występują gazy, opary, pyły czy (w tym przypadku) łatwopalne chemikalia, zastosowanie FLIR Cx5 całkowicie eliminuje potrzebę uzyskiwania zezwoleń na prace stwarzające zagrożenie pożarowe.

We wspomnianym zakładzie chemicznym kamera termowizyjna FLIR Cx5 umożliwia operatorom bezpieczną kontrolę obszarów narażonych na ekstremalne ciepło, takich jak piec z materiałów ogniotrwałych, którego rdzeń pracuje w temperaturze 1400°C. Operatorzy mogą wyraźnie zobaczyć temperaturę zewnętrzną zbiornika wyłożonego cegłą i sprawdzić, czy działa on zgodnie z wytycznymi. Kamery termowizyjnej FLIR Cx5 używa się również do monitorowania pomp wirnikowych, temperatury łożysk i poziomu cieczy w zbiornikach.
Godziny zaoszczędzonego czasu, które przysłużą się Twojemu zakładowi!
Rzecznik zakładu wyjaśnia: – Korzystanie ze sprzętu z certyfikatem dla obszarów niebezpiecznych jest zawsze opcją preferowaną, ponieważ usunięto w nim źródło zapłonu, co powoduje brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na prace stwarzające zagrożenie pożarowe.
Uzyskanie takiego pozwolenia jest pracochłonne, ponieważ należy złożyć wniosek, przygotować pozwolenie na pracę i potwierdzić, że w żadnym obszarze, którego pozwolenie dotyczy, nie ma gazów łatwopalnych. (Oczywiście potwierdza to tylko, że gazy łatwopalne nie występują tam w tym konkretnym momencie).  Ogólnie rzecz biorąc, to jakieś 3 godziny dodatkowej pracy dla każdej pojedynczej kontroli, co udało się wyeliminować dzięki kamerze Cx5 i dzięki temu lepiej wykorzystać ten czas gdzie indziej.

Ekran dotykowy 3,5” jest prosty w obsłudze, a rozdzielczość termiczna 160 × 120 zapewnia dokładny pomiar temperatury pobliskich celów w zakresie od -20 do +400°C. Dodaj kamerę FLIR Cx5 do swojego wyposażenia, a zawsze będziesz gotowy do zbadania sprzętu mechanicznego i elektrycznego w miejscu produkcji – bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na prace stwarzające zagrożenie pożarowe.

Cx5 5 - Rozwiąż potencjalne problemy w obszarach zagrożonych wybuchem bez tworzenia dodatkowej dokumentacji
Cx5 300x300 - Rozwiąż potencjalne problemy w obszarach zagrożonych wybuchem bez tworzenia dodatkowej dokumentacji

Kamera termowizyjna FLIR Cx5

Certyfikowane urządzenie przeznaczone do użytku w środowiskach zagroż...

Dowiedz się więcej
Dowiedz się, jak możesz zaoszczędzić czas i zmaksymalizować produktywność
w swoim zakładzie dzięki kamerze FLIR Cx5 ↓

Jeżeli jesteś zainteresowany

logo teledyne flir 300x74 - Rozwiąż potencjalne problemy w obszarach zagrożonych wybuchem bez tworzenia dodatkowej dokumentacji
Firma Teledyne FLIR LLC jest niekwestionowanym liderem na światowym rynku komercyjnych zastosowań podczerwieni.

Systemy do wykrywania wycieków gazów (9)

Oprogramowanie termowizyjne (12)

Multimetry (22)

Kamery termowizyjne (60)

Powiązane tematy