Artykuł

Wirtualne prototypowanie: jak uniknąć awarii łożysk i zwiększyć ich żywotność

Wirtualne prototypowanie

Kluczowymi komponentem zarówno pod względem wydajności systemu, jak i niezawodności każdej maszyny są łożyska. W zależności od warunków pracy i obciążeń mają one tendencję do zużycia, dlatego też producenci inwestują, aby je ulepszyć.  Szczególnie ważne jest przewidywanie jak zachowają się w trakcie eksploatacji. Wykonanie testów jest drogie, a także trudne i czasochłonne, gdyż nie ma możliwości umieścić czujnika wewnątrz łożyska w celu wykonania bezpośrednich pomiarów.

Dlatego podejście oparte na symulacji jest doskonałą alternatywą. Na poziomie systemu dokładny model łożyska może pomóc w prawidłowym przewidywaniu działania np. uwzględniając odchyłkę współosiowości kół zębatych. Nowe funkcje oprogramowania Simcenter 3D umożliwiają dokładnie modelowanie pełnego układ napędowego. Na tym poziomie wyniki symulacji łożysk dają wgląd w działające siły lub pozwalają sprecyzować jaki będzie np. efekt smarowania.

Dzięki zaawansowanemu podejściu do symulacji konstruktorzy mogą dokładnie przewidzieć wydajność łożyska, ocenić alternatywne rozwiązania i poprawnie zaprojektować łożyska, które później znajdą zastosowanie w zaprojektowanych urządzeniach.

Dowiedz się więcej  >>

Forces Moments - Wirtualne prototypowanie: jak uniknąć awarii łożysk i zwiększyć ich żywotność

Powiązane tematy