Aktualności, Artykuł

Zapobieganie awariom z kamerą akustyczną FLIR Si124 na przykładzie firmy SPI Inspections

Zapobieganie awariom z kamerą akustyczną FLIR Si
Firma SPI Inspections zapewnia swoim klientom najwyższej klasy inspekcje systemów użyteczności i infrastruktury. Zespół korzysta z UAV, kamer termowizyjnych FLIR i innego zaawansowanego technologicznie sprzętu do świadczenia specjalistycznych usług inspekcyjnych i niezależnej weryfikacji standardów konstrukcyjnych oraz monitorowania systemów zasilania.

Obecnie zespół SPI testuje nową kamerę akustyczną FLIR Si124. Detektor kamery to 124 mikrofony pozwalające na uzyskanie precyzyjnych obrazów akustycznych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu użytkownik może zobaczyć źródło hałasu.

SPI Inspections maja ponad 100-letnie doświadczenie w pracy z instalacjami użyteczności publicznej, od budowy linii energetycznych po inspekcje stacji elektroenergetycznych.

Narzędzia inspekcyjne wykorzystywane w badaniach przez SPI Inspections

Firma SPI wykorzystuje do pomiarów wiele zaawansowanych urządzeń pomiarowych. Jednym z nich jest kamera termowizyjna do wykrywania gazu FLIR GF77, która pozwala na detekcję wycieków sześciofluorku siarki (SF6) w instalacjach elektrycznych. GF77 to kamera wielofunkcyjna, która może wykryć szereg gazów dzięki możliwości wymiany obiektywów. Po wyposażeniu w obiektyw HR kamera może wizualizować sześciofluorek siarki, podczas gdy obiektyw LR umożliwia obserwację emisji metanu, etylenu, amoniaku i innych gazów. Kamera jest również skalibrowana do pomiaru temperatury, więc działa jak standardowa kamera termowizyjna do wykrywania szerokiego zakresu problemów użytkowych, np. w instalacjach elektrycznych.

gf77 spi screenshot - Zapobieganie awariom z kamerą akustyczną FLIR Si124 na przykładzie firmy SPI Inspections
Kolejnym narzędziem firmy FLIR, który wykorzystuje zespół SPI jest kamera akustyczna FLIR Si124. Pomimo że kamery obrazowania akustycznego są często używane do lokalizowania wycieków pod ciśnieniem w systemach sprężonego powietrza, Si124 jest również bardzo skutecznym narzędziem do wykrywania wyładowań niezupełnych w systemach wysokiego napięcia.
Zapobieganie awariom z kamerą akustyczną FLIR Si124 napiecie - Zapobieganie awariom z kamerą akustyczną FLIR Si124 na przykładzie firmy SPI Inspections
Wyładowanie niezupełne – spowodowane uszkodzeniem izolacji elektrycznej – można wykryć, gdy powietrze wokół miejsca awarii ulegnie jonizacji, tworząc zjawisko zwane „koroną”. Koronę można szybko wykryć za pomocą obrazowania akustycznego, którą na obrazie widzimy jako „kulę” dźwięku „Dla nas to bezcenne” – powiedział Elton Hunter z firmy SPI Inspections.

Zespół wcześniej używał technologii ultrafioletu do wykrywania wyładowań niezupełnych, natomiast kamera akustyczna Si124 pozwala uzyskać ten sam wynik za jedną piątą ceny. „Si124 w zasadzie wykonuje taką samą pracę i jest bardzo łatwa w obsłudze” – wyjaśnia Brett Fleming, dyrektor korporacyjny w SPI Inspections.

Intuicyjność i dostępność funkcji

Znaczna część pracy, SPI Inspections, wykonywana jest w terenie, dlatego bardzo istotne jest, aby narzędzia były w ciągłej gotowości do pracy. Elton Hunter stwierdził, iż kamera akustyczna Si124 jest bardzo łatwa w obsłudze i po 6 godzinach pracy korzystanie z niej nie stanowiło problemu dla jego pracowników.

Si124 znacznie ułatwia wykrycie awarii z ziemi. Podczas testów kamery, pracownicy SPI, odkryli awarię linii energetycznej na wysokości około 68m nad ziemią, co było trudnym do wykrycia problemem.

„To awaria za 25 milionów dolarów na linii mającej zaledwie pięć lat” – zauważa Pan Hunter. Dzięki FLIR Si124 pracownicy SPI byli w stanie wcześnie wykryć problem, zanim koszt jego naprawy stał się prawie tak wysoki jak koszt budowy nowej linii.

Bezpieczne wykrywanie problemów, zanim staną się katastrofą

Podstacje elektryczne i inna infrastruktura stwarzają liczne zagrożenia dla pracowników i inspektorów. Kiedy zespół natknął się na szczególnie niebezpieczny obszar wewnątrz podstacji, w którym doszło do awarii baterii kondensatorów, musieli pozostać poza ogrodzeniem otaczającym ten obszar. Byli zadowoleni, że kamerą akustyczną Si124 mieli możliwość obserwować przez ogrodzenie, aby ocenić sytuację.

„Mogliśmy podejść i spojrzeć przez ogrodzenie wykonane z siatki. Ponieważ z przodu aparatu znajdują się 124 mikrofony i jedna mała kamera wizyjna”, wyjaśnia Hunter… ta kamera była w stanie spojrzeć przez oczko w siatce i zapewnić naszym ludziom bezpieczeństwo, co jest dla nas najważniejsze w czasie pomiarów w terenie”.

Celem SPI podczas inspekcji jest wychwycenie problemów, zanim zdążą się przekształcić w awarie. Wczesne wykrywanie wyładowań niezupełnych i wyładowań koronowych, za pomocą narzędzi takich jak FLIR Si124 pomaga przewidywać awarie i zapewniać nieprzerwane działanie urządzeń. „Pozwala nam to zapobiegawczo przewidywać, co dzieje się w naszej linii energetycznej” – mówi Hunter. „Więc zamiast katastrofalnej awarii, a następnie przestoju i naprawy, możemy zgłosić się z wyprzedzeniem i powiedzieć im: „ hej, jeśli tego nie naprawisz, będziesz miał z tym problem”.

Nieplanowanym przestojom można zapobiec poprzez regularną kontrolę i konserwację.

„JEŚLI DOBRZE WYKONUJEMY NASZĄ PRACĘ, NIKT NAWET NIE WIE, ŻE TAM JESTEŚMY”

ELTON HUNTER, Field Manager z firmy SPI Inspections
SPI Inspections Inc. to certyfikowana przez FLIR firma świadcząca usługi inspekcyjne i terenowe specjalizująca się w utrzymaniu infrastruktury energetycznej.

Dodatkowe informacje na temat Si124 znajdziesz 

Bibliografia:  www.flir.com
si124 - Zapobieganie awariom z kamerą akustyczną FLIR Si124 na przykładzie firmy SPI Inspections
FLIR Si124 new 300x300 - Zapobieganie awariom z kamerą akustyczną FLIR Si124 na przykładzie firmy SPI Inspections

Kamera ultradźwiękowa FLIR Si124

Przemysłowa kamera ultradźwiękowa

...
Dowiedz się więcej

Powiązane tematy