Blog

Co to jest termowizja aktywna?

termowizyjny system pomiarowy IrNDT

Termowizja aktywna, określana również mianem termografii aktywnej, to dziedzina stosunkowo nowa. Zaliczana jest do grupy metod badań NDT, które przeprowadzane są z zastosowaniem kamer termowizyjnych i specjalistycznego oprogramowania analizującego. Wszelkie podejmowane działania z tego zakresu polegają na stymulacji cieplnej badanego materiału i późniejszej analizie jej wpływu na badaną powierzchnię. W ten sposób można skutecznie stwierdzić występowanie ewentualnych defektów w warstwie powierzchniowej.

Termowizja aktywna w badaniach nieniszczących

Termowizja aktywna odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w badaniach nieniszczących. Odbywa się w sposób bezkontaktowy, a jednocześnie bardzo szybki. Nawet przy pojedynczym pomiarze kamera jest w stanie obserwować stosunkowo duży obszar poddany analizie. W wyniku pomiarów uzyskujemy bezpośredni obraz, który może zostać poddany interpretacji.

Specyfika aktywnej termowizji polega na dostarczaniu do struktury materiału odpowiedniej ilości energii cieplnej w celu zaburzenia jej równowagi termicznej. Energia cieplna może być generowana różnymi metodami, np. z zastosowaniem lamp halogenowych. Materiał pochłania energię, co prowadzi do zamierzonego zaburzenia równowagi termicznej. Następnie analizowana jest reakcja materiału za pomocą kamery termowizyjnej wysokiej rozdzielczości. Co ważne, analizie podlega nie tylko proces nagrzewania, ale również chłodzenia struktury. Zaobserwowane różnice w przewodzeniu ciepła w miejscach rozwarstwienia czy wtrąceń pozwala na wykrycie ewentualnych defektów podczas analizy wyników pomiarów.

Kamery i oprogramowanie termowizyjne

Badania z zakresu termowizji aktywnej odbywają się przede wszystkim z zastosowaniem kamer termowizyjnych. W naszej ofercie znaleźć można kamery przeznaczone do badań instalacji elektrycznych i mechanicznych, a także do prowadzenia inspekcji budynków i audytów energetycznych. Oprócz tego zapewniamy urządzenia o wysokiej czułości, które służą do celów naukowych.

Oprócz tego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego oprogramowania termowizyjnego, które również znaleźć można w naszej ofercie. Zapewniamy szeroki zakres programów i aplikacji, które dedykowane są zarówno początkującym, jak i profesjonalnym użytkownikom.