Blog

Co to jest termowizja i jak się ją wykorzystuje?

kamera termowizyjna FLIR E76

Termowizja zwana również termografią jest dziedziną nauki, która zajmuje się rejestrowaniem, przetwarzaniem i zobrazowaniem niewidocznego gołym okiem promieniowania podczerwonego.  Źródłem takiego promieniowania są wszelkie obiekty, których temperatura jest wyższą od zera absolutnego. Efektem badania termowizyjnego jest termogram, czyli wizualizacja promieniowania z uwzględnieniem rozkładu temperatury badanej powierzchni. Badanie termowizyjne wykonuje się za pomocą kamery termowizyjnej. Urządzenie to podobnie jak kamera lub aparat wykonuje zdjęcia danego obiektu, jednak robi to w podczerwieni.

Praktyczne zastosowanie badań termowizyjnych

Badania termowizyjne zastosować można zarówno w budownictwie, elektronice, przemyśle i przemyśle obronnym, jak również w medynie. Dzięki temu, że badanie termowizyjne pozwala wykrywać różnice temperatur w danym obiekcie, można bez trudu znaleźć np. zawilgocenia murów oraz rozłożenie mostków termicznych. Mostki termiczne to miejsca, w których występuje znacznie większe przewodzenie ciepła przez przegrodę budynku. Innymi słowy, są to miejsca odpowiedzialne za „uciekanie ciepła” z budynków, co powoduje znaczny wzrost opłat za ogrzewanie. Ponadto badanie termowizyjne pozwala na sprawdzenie stanu okablowania, bez wyłączania maszyn. Dzięki temu, kiedy przyjdzie czas serwisowy, można wymienić uszkodzone kable, nim dojdzie do zepsucia urządzenia.

W jakich warunkach można wykonywać badania kamerą termowizyjną

Do wykonania badania termowizyjnego konieczny jest profesjonalny sprzęt i odpowiednie warunki. Na rynku znajdziemy bardzo zaawansowane kamery termowizyjne, jak również mające mniejsze możliwości. Te należące do pierwszej grupy mają możliwość wykonywania pomiarów między -40 stopni Celsjusza a 2000 stopni Celsjusza. Proste kamery o małej rozdzielczości oscylują między – 10 stopni Celsjusza a 150 stopni Celsjusza. Sprzęt należy dobierać w zależności od mierzonych temperatur. W trakcie pomiaru oprócz temperatury trzeba zwrócić uwagę na wilgotność powietrza oraz współczynnik emisyjności badanej powierzchni.