Blog

Do czego mogą być przydatne smart kamery?

inteligentna kamera termowizyjna

W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń jest „smart”. Inteligentny zegarek, telefon, czy nawet lodówka nie są już niczym nowym. Nic więc dziwnego, że powstały także smart kamery. Klasyczne kamery inteligentne wykorzystywane są w systemach monitoringu budynków, a ich termowizyjne odpowiedniki znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, gdzie mogą pełnić funkcje monitoringu temperatury czy kontrolować automatyzację procesów produkcyjnych.

Czym charakteryzują się smart kamery?

Smart kamery to urządzenia, które można precyzyjnie zaprogramować. Dzięki temu ich reakcje na różne zdarzenia są przewidywalne. Kamery z funkcją smart to urządzenia stworzone z myślą o zwiększeniu automatyzacji (może być to np. automatyzacja monitoringu lub procesów produkcyjnych). Inteligentne kamery, w przeciwieństwie do swoich standardowych odpowiedników, poinformują Cię o wykryciu zdarzenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu Twoja reakcja na nie będzie natychmiastowa.

Jakie zastosowania mają smart kamery termowizyjne?

Smart kamery termowizyjne są wykorzystywane w wielu branżach. Ich zastosowanie pozwala np. wyeliminować nieplanowane przestoje produkcyjne, gdyż urządzenia te powiadomią Cię o potencjalnym zagrożeniu, jeszcze zanim ono nastąpi. Dzięki temu zyskasz pewność, że żadna nieprzewidziana awaria nie spowoduje zatrzymania linii produkcyjnej. Kamery tego typu nadają się również do monitorowania stanu i wczesnego zapobiegania awariom oraz pożarom. Wiele z nich wyposażonych jest w zintegrowaną kamerę wizyjną oraz Wi-Fi, dzięki czemu można je łatwo konfigurować, dodawać i obsługiwać w systemach HMI/SCADA. Takie urządzenia stosowane są w systemach zaprojektowanych dla rozwiązań w chmurze oraz w przemysłowym IoT.

Niektóre modele tych urządzeń umożliwiają również przeglądanie obrazów termowizyjnych, obrazów wizyjnych albo obrazów termowizyjnych z nałożonymi na nie konturami z kamery wizyjnej. Funkcja ta nazywa się wielospektralnym dynamicznym obrazowaniem. Inteligentne kamery termowizyjne są więc doskonałą propozycją dla firm, które pragną: skutecznie chronić swoje zasoby, maksymalizować czas pracy, minimalizować koszty konserwacji, unikać przestojów produkcyjnych, stale polepszać kontrolę jakości, monitorować temperaturę urządzeń przemysłowych czy zwiększać bezpieczeństwo.