Blog

Do czego służą optyczne czujniki przemieszczania?

taśmy transportowe

Do najczęściej wykonywanych pomiarów w automatyce należą detekcja pozycji obiektów, odległości i przemieszczanie. Przy  pomiarach zastosować można różne metody, jedną z nich są pomiary optyczne wykorzystujące czujniki przemieszczenia. Znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża precyzja oraz większy zakres pomiarowy. Sprawdź, do czego służą!

Jak działa czujnik optyczny?

Czujniki optyczne to elementy automatyki, których działanie polega na wysyłaniu wiązki promieni świetlnych przez nadajnik oraz odbieraniu jej przez odpowiedni odbiornik. Czujnik reaguje na przedmioty przecinające wiązkę światła między nadawcą a odbiornikiem lub na wiązkę, która odbija się od obiektu. Optyczne czujniki przemieszczania odporne są na wysoką temperaturę. Sam czujnik, który może pracować w temperaturze od +55 do -70 stopni Celsjusza, znajduje się w bezpiecznej odległości ze względu na temperaturę. Gwarantuje  to znaczną elastyczność w użytkowaniu i odpowiednie dostosowanie do ciężkich warunków przemysłowych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystko jest odpowiednio kontrolowane.

Zastosowanie optycznego czujnika przemieszczania

Czujniki tego typu wykorzystuje się do określania pomiaru cieczy, materiałów sypkich, a także kontroli położenia części ruchomych maszyn. Dodatkowo często stosuje się je do identyfikacji obiektów, które znajdują się w zasięgu działania tych czujników. Przykładem mogą być przesuwające się taśmy transportowe. Optyczne czujniki przemieszczenia generują sygnał, przy pomocy którego można odpowiednio zliczać przesuwające się przedmioty lub liczyć ilość obrotów danego elementu. Takie urządzenia wykorzystuje się do monitoringu spalania i skrupulatnej kontroli płomienia, jak również pomiarów objętości szkła ciekłego, szerokości tafli szkła czy procesów odlewania stali. Warto wspomnieć, że czujniki tego rodzaju są odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego mogą być z powodzeniem używane zanurzone w cieczach i gazach w cięższych warunkach przemysłowych.