Blog

Force plate. Czym jest i jak działa?

Force Plate

Force plate to specjalna płyta, która służy do mierzenia siły podczas chodzenia, skakania czy innego typu ruchu wykonywanego przez człowieka, mająca zastosowanie przede wszystkim w dziedzinie medycyny oraz sportu. Czym jeszcze charakteryzują się tego typu urządzenia i w jaki sposób działają?

Zasada działania urządzenia force plate

Urządzenia force plate używają specjalnych przetworników, które służą do trójwymiarowego lub wertykalnego mierzenia sił, które są na nie wywierane. Choć na rynku dostępne są różne ich typy, to wszystkie działają dzięki monitorowaniu przepływu prądu elektrycznego przez czujniki oraz zapamiętywaniu zmian, które przyłożona siła wygenerowała. Zmiany te są następnie obrazowane w formie różnego rodzaju wykresów i pozwalają na odczytanie wskazań. Najprostszymi typami urządzeń są te z pojedynczą platformą, chociaż dużą popularnością cieszą się też podwójne, a nawet potrójne, z ulokowanym pośrodku przetwornikiem siły.

Zastosowanie urządzeń do mierzenia siły nacisku

Technologia ta odgrywa szczególną rolę w sportach nastawionych na osiągnięcie przez zawodnika maksymalnej wydajności. Force plates są wówczas używane do monitorowania efektywności treningu, a tym samym włączenia nowych ćwiczeń lub powrotu do poprzedniego reżimu treningowego. Urządzenia te pozwalają również na wykrycie jakichkolwiek odchyleń od normy i porównania ich z poprzednimi wynikami, co pozwoli wykryć m.in. wczesne objawy kontuzji. W ofercie naszej firmy do tego celu polecamy urządzenie force plate uznanej, austriackiej firmy LaiTronic o nazwie LFP ACTIVE, pozwalające m.in. na mierzenie środka nacisku oraz jego impetu, przy jednoczesnej gwarancji precyzyjności wskazań, wytrzymałości oraz możliwości indywidualnej konfiguracji do określonych zadań.  Dodatkowo waży ono zaledwie 15 kg, dzięki czemu może być szybko przestawione i zaadaptowane do praktycznie każdej, płaskiej powierzchni.

Zależy Państwu na precyzji wskazań i intuicyjnym działaniu? Serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z doradcami naszej firmy, którzy dokładnie przedstawią zalety działania urządzenia force plate i możliwości, jakie ono gwarantuje.