Blog

Jak wybrać dobry miernik poziomu dźwięku?

miernik poziomu dźwięku na białym tle

Czasy, w których żyjemy sprawiają, że niemal non-stop ze wszech stron jesteśmy narażeni na oddziaływanie hałasu. Szum ruchliwej ulicy w mieście, odgłos maszyn na budowach, głośne rozmowy zza ściany – wszystko to jest w stanie skutecznie zepsuć nam humor i utrudnić koncentrację. To, czy poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy możemy zmierzyć. Służą do tego specjalne urządzenia.

Mierniki poziomu dźwięku służą nam do pomiarów akustycznych. Wynik, jaki otrzymujemy jest zazwyczaj określany w decybelach (dB). Decybel to nic innego jak jednostka miary, określająca poziom natężenia dźwięku. Stąd często określamy je decybelomierzami. Można ich używać m.in. w:

  • pomiarach hałasu w środowisku. Przed byciem narażonym na hałas chroni nas polskie prawo ochrony środowiska, które w zależności od sytuacji i miejsca (inne standardy obowiązują w okolicach szpitali czy domów opieki, inne w gęsto zaludnionych strefach śródmiejskich) wyznacza określone normy hałasu, którym możemy zostać poddani,
  • w akustyce budowlanej, w celu określenia stopnia narażenia na hałas wewnątrz pomieszczeń w budynkach i stopnia narażenia na hałas, osób, które tam przebywają,
  • badaniu hałasu na stanowisku pracy. Długotrwałe narażenie na hałas, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń słuchu, stąd niezwykle ważne, jest, aby odpowiednio zmierzyć ryzyko zawodowe, jakiemu pracodawca poddaje pracowników.

Ale jak wybrać odpowiedni miernik? Jakimi cechami powinno charakteryzować się urządzenie?

Cechy dobrego miernika poziomu dźwięku

Wybierając miernik poziomu dźwięku warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Energooszczędność – na ile czasu starczy nam zestaw baterii lub jedno ładowanie? Czy posiada on funkcje, dzięki którym wyłączy się automatycznie, nie zużywając baterii?
  • Czytelność – dobrym rozwiązaniem są wyraźne wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD, na których odczytamy wynik pomiaru.
  • Dokładność – precyzja jest ważna, dlatego, nim zdecydujemy się na miernik, sprawdźmy, w jakich pasmach jest dokonywany pomiar oraz ile wynosi błąd pomiaru.
  • Kompaktowość – warto, aby wybrane przez nas urządzenie miało kompaktowe, niewielkie rozmiary i było łatwe i wygodne w transporcie.
  • Czas i zakres gwarancji – warto zdecydować się na takie urządzenia, których producent lub dystrybutor gwarantuje nam przynajmniej 24 miesiące gwarancji. Dobre też, aby możliwe było serwisowanie miernika dźwięku w Polsce.

Inne cechy, które mogą mieć znaczenie to m.in. dostępne akcesoria, podświetlenie (przydaje się, jeśli będziemy prowadzić pomiary nocą) czy możliwość synchronizacji danych z komputerem.