Blog

Jakie kalibratory drgań sprawdzają się podczas testów w warunkach polowych?

kalibrator drgań

Dokładne mierzenie drgań jest we współczesnym świecie potrzebne między innymi dlatego, że w wielu środowiskach pracy ludzie narażeni są na szkodliwe dla ich zdrowia drgania mechaniczne. To niskoczęstotliwościowe drgania akustyczne, które rozprzestrzeniają się w ośrodkach stałych. Otaczają nas na każdym kroku, chociaż zazwyczaj wcale nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niektóre z nich są pożyteczne (np. drganie strun instrumentów muzycznych), inne szkodliwe (np. drgania wytwarzane w przemyśle czy przez różne maszyny lub pojazdy).

Aby móc je zredukować, konieczne jest wykonanie dokładnych pomiarów drgań. Taki pomiar jest wiarygodny i miarodajny tylko wtedy, gdy wszystkie narzędzia pomiarowe zostaną właściwie skalibrowane. Walidacja całego toru pomiarowego jest warunkiem koniecznym do otrzymania prawidłowych wyników. Można jej dokonać, stosując niewielkie urządzenia nazywane kalibratorami drgań.

Do czego służą kalibratory drgań?

Kalibratory drgań to przyrządy wykorzystywane przy pomiarach drgań. Są one wzorcowym źródłem drgań. To z reguły małe i mobilne wzbudniki drgań, dzięki którym jeszcze przed pomiarem można sprawdzić, czy cały układ działa poprawnie. Są to referencyjne źródła drgań, dzięki którym można przeprowadzić walidację pomiarów wibracyjnych, systemów monitorujących i nagrywających wykorzystujących akcelerometry piezoelektryczne, a także przetworniki drgań innego typu. Z ich pomocą można precyzyjnie wyregulować narzędzia pomiarowe, co bezpośrednio wpływa na uzyskanie poprawnych wyników pomiarowych.

Jaki powinien być kalibrator drgań przeznaczony do testów w warunkach polowych?

Nie każdy kalibrator drgań sprawdzi się podczas testów wykonywanych w warunkach polowych. Urządzenie przeznaczone do takich testów powinno być funkcjonalne, wytrzymałe i ergonomiczne. Musi być wykonane z solidnych elementów odpornych na działanie różnych czynników zewnętrznych. Powinno być też wyposażone w ochronny pokrowiec (np. walizkę), który zapewni mu bezpieczeństwo zarówno podczas testów, jak i podczas transportu. Walizka musi być lekka, ale równocześnie bardzo wytrzymała. Powinna zapewniać kalibratorowi ochronę przed zgniataniem oraz wodą. Rozmiary takiego kalibratora powinny być stosunkowo małe, aby można go było wygodnie przenosić.

Ważnym parametrem kalibratora przeznaczonego do testów w warunkach polowych jest również długi czas pracy na baterii. Doskonałym przyrządem służącym do kalibracji całego toru pomiarowego (akcelerometrów, przetworników prędkości, a także sond zbliżeniowych w szerokim zakresie częstotliwości i amplitudy) jest przenośny kalibrator drgań 9100D. Jego kompaktowa budowa oraz imponująca wytrzymałość sprawiają, że jest to idealne urządzenie do testów przeprowadzanych w terenie.