Blog

Jakie kamery termowizyjne sprawdzają się w laboratoriach RnD?

obraz

Każda stawiająca na rozwój firma, która chce być konkurencyjna na rynku, posiada obecnie dział badań i rozwoju (z angielskiego RnD „research and development”). W laboratoriach RnD powstają innowacyjne rozwiązania, które są później wdrażane do produkcji. Dzięki przeprowadzanym tam badaniom można zagwarantować większe bezpieczeństwo, efektywność czy wydajność oferowanych produktów. Przedsiębiorstwa posiadające własne laboratoria RnD są w stanie zagwarantować optymalne rozwiązania technologiczne, które zaspokajają potrzeby klientów. Z tego wpisu dowiesz się, do czego przydają się w laboratoriach RnD kamery termowizyjne.

Czym są akredytowane laboratoria RnD?

Jeżeli firmie zależy na prestiżu, powinna zadbać o to, aby jej laboratorium RnD posiadało akredytację. Może ono ją uzyskać, wdrażając normę ISO 17025, która zawiera wymagania techniczne dla takich laboratoriów oraz wytyczne dotyczące zarządzania jakością. Dzięki niej możliwe jest ujednolicenie standardów, które obowiązują w laboratoriach RnD. Norma ta dokładnie określa, jak powinna być zorganizowana praca w laboratorium, jakie materiały i produkty mogą być w nim stosowane, a także jak powinny przebiegać, a następnie być dokumentowane poszczególne procesy. Zawarte są w niej również wytyczne dotyczące tego, jakie wymagania techniczne powinien spełniać sprzęt wykorzystywany podczas badań.

Czym są kamery termowizyjne i do czego przydają się w laboratoriach RnD?

Kamery termowizyjne to urządzenia służące do rejestracji oraz wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchni badanych obiektów. Przetwarzają one promieniowanie podczerwone, które jest emitowane przez każdy obiekt o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego, na sygnał elektryczny, który jest następnie przetwarzany na obraz nazywany termogramem. Jest to zapis obrazu cieplnego, na którym różnym barwom przypisane są różne wartości temperatury. Takie kamery wykorzystywane są m.in. w budownictwie oraz nadzorze nad pracą maszyn i urządzeń, gdzie umożliwiają wykrycie wielu usterek, zanim zdążą one doprowadzić do kosztownych przestojów produkcyjnych. Stosuje się je np. w centrach danych oraz laboratoriach RnD, ponieważ w takich miejscach niezwykle istotne jest unikanie przestojów, które mogą powodować wielkie straty finansowe i narazić reputację firmy na szwank.

Do czego stosuje się kamery termowizyjne w laboratoriach RnD?

Laboratoria RnD to miejsca, w których wykorzystywane są codziennie różnorodne zaawansowane technologicznie urządzenia i maszyny, bez których opracowywanie innowacyjnych rozwiązań nie byłoby możliwe. Kamery termowizyjne zapewniają im nieprzerwaną ciągłość pracy, ponieważ dzięki nim można monitorować temperaturę urządzeń. Dzięki temu wszelkie nieprawidłowości i usterki mogą być wykryte bardzo wcześnie, zanim jeszcze spowodują realne szkody. Ich wielką zaletą jest fakt, iż inspekcje mogą być przeprowadzane na pracujących sprzęcie, gdyż badanie termowizyjne jest realizowane bezdotykowo. Pracownicy nie muszą więc dotykać rozgrzanych urządzeń, aby upewnić się, czy pracują prawidłowo.

Kamery tego typu są także wykorzystywane w laboratoriach RnD do przeprowadzania niestandardowych pomiarów radiometrycznych, wykrywania defektów w materiałach kompozytowych, ogniwach paneli fotowoltaicznych czy elektronice. Zapewniają też stałą kontrolę nad prowadzonymi w firmie projektami, gdyż skutecznie zapobiegają wszelkim błędom koncepcyjnym już na etapie wytwarzania. Gwarantują najwyższą jakość produkcji i pozwalają skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.