Blog

Tensometria bez tajemnic

pirometr cyfrowy z przewodem światłowodowym

Pomiary tensometryczne służą do sprawdzania odkształceń w wyznaczonych miejscach danego przedmiotu. Dzięki nim można sprawdzić, jakim napięciom mogą ulegać poszczególne fragmenty konstrukcji, a tym samym pomagają wyznaczyć stałe sprężyste dla konkretnych tworzyw. W jaki sposób dokonuje się tego typu pomiarów i w jakiej dziedzinie mają one zastosowanie?

W jaki sposób dokonuje się pomiarów tensometrycznych?

Aby zmierzyć odkształcenia, używa się przeznaczonych do tego narzędzi zwanych tensometrami. Wyróżniamy m.in. przyrządy mechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne, choć współcześnie najczęściej używa się tensometrów elektrycznych. Te ostatnie cechują się bardzo dużą dokładnością pomiarów oraz możliwością sprawdzenia nawet niedużych odkształceń, w większej odległości od badanego obiektu. Dzięki temu testy mogą być przeprowadzane szybko, a jednocześnie precyzyjnie. Tensometry elektryczne mogą być także zespalane z elementem za pomocą specjalnego kleju, jednak wówczas są to produkty jednorazowego użytku. Aby pomiary były maksymalnie dokładne, miejsce ich naklejenia musi być oczyszczone chemicznie. Niezbędne jest także przygotowanie przewodów łączących do aparatury pomiarowej, co jest bardzo czasochłonne.

Jak zbudowane są czujniki tensometryczne?

Urządzenia pomiarowe zbudowane są z czterech, głównych elementów:

  • czujnika przenoszenia i zmiany odkształcenia na wielkość elektryczną,
  • zasilającego układu z generatorem prądu zmiennego lub stałego,
  • układu wzmacniającego pomagającego w lepszym odbiorze impulsów dochodzących z czujników,
  • podzespołu rejestrującego zmiany mierzonej wielkości.

Zastosowanie metody tensometrii

Tensometry są stosowane przede wszystkim przy badaniu stopnia naprężenia takich konstrukcji jak mosty i torowiska, które są podatne na regularne działanie sił w wyniku m.in. warunków atmosferycznych. Sprawdzają się również przy produkcji przetworników siły wagi oraz momentu obrotowego.

W przypadku konieczności wykorzystania narzędzi do tensometrii zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy wybiorą dla Państwa odpowiednie produkty.