Blog

Wykorzystanie kamer termowizyjnych do oceny szczelności okien

zdjęcie

Wykorzystanie kamer termowizyjnych do oceny szczelności okien stało się niezbędnym narzędziem w walce ze stratami energii w naszych domach. Oszczędność energii oraz komfort termiczny mieszkańców to kluczowe czynniki, które wpływają na jakość życia w zamkniętych przestrzeniach. Czy wiesz, że nieszczelne okna mogą być głównym powodem utraty ciepła? Aby odpowiednio zbadać tę kwestię, warto przyjrzeć się bliżej działaniu kamer termowizyjnych oraz metodzie badania szczelności okien za pomocą tej technologii.

Jak działają kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne to urządzenia wykorzystujące podczerwień do tworzenia obrazu termicznego na podstawie promieniowania emitowanego przez różne obiekty. Dzięki temu można zobaczyć rozkład temperatur na badanych powierzchniach i w ten sposób wykrywać, gdzie występuje największa utrata ciepła. W przypadku okien i drzwi oznacza to możliwość zidentyfikowania miejsc, w których występują nieszczelności oraz ewentualnych błędów produkcyjnych czy montażowych. Termowizja pozwala również na ocenę jakości stolarki budowlanej, co jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej budynku.

W jaki sposób sprawdzana jest szczelność okien przy użyciu kamer termowizyjnych?

Badanie termowizyjne okien polega na analizie obrazu termicznego uzyskanego za pomocą kamery termowizyjnej. Przeprowadzane jest ono głównie od wewnątrz budynku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura zewnętrzna nie przekracza +5ºC. Taki warunek pozwala na najlepsze rezultaty i wiarygodność oceny szczelności okien.

Podczas badania termowizyjnego kamery termowizyjne wykrywają różnice temperatur na powierzchniach, co pozwala szybko wykryć wszelkie wady produkcyjne czy montażowe. Obejmuje to takie problemy jak:

• nieszczelności i wady zestawów szybowych,
• deformacje czy niestaranne osadzenie szyb w ramach okiennych,
• błędy powstałe na etapie montażu stolarki w przegrodach,
• nieprawidłowe wykonanie izolacji przeciwwiatrowej wokół okien połaciowych.

Zdiagnozowanie tych problemów dzięki badaniu termowizyjnemu pozwala na podjęcie odpowiednich działań, takich jak złożenie reklamacji czy wprowadzenie poprawek montażowych. Dzięki temu, inwestując w badania termowizyjne, można znacznie zredukować straty energii i cieszyć się komfortowym wnętrzem domu bez obaw o utratę ciepła przez nieszczelne okna.