Artykuł

Z jakiej odległości mogę mierzyć moją kamerą termowizyjną?

odleglosc kamera termowizyjna
Jednym z najczęściej zadawanych pytań z jakimi możemy się spotkać jest „Z jak odległości mogę mierzyć moją kamerą termowizyjną?” Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ale postaramy się to przedstawić w możliwie jak najprostszy sposób.

Odległość wykonywania pomiarów kamerą termowizyjną jest uzależniona od rozdzielczości detektora oraz od pola widzenia, czyli posiadanego obiektywu. Kamera termowizyjna z większą rozdzielczością pozwoli na pokrycie obiektu większą ilością pikseli, tym samym poprawi dokładność odczytu temperatury. Obiektyw o wąskim polu widzenia, np. 6° pozwoli uzyskać powiększenie, w stosunku do obiektywu standardowego (zazwyczaj 24°/25°) i tym samym pozwoli na pokrycie obiektu większą ilością pikseli.

Wykonując pomiary termowizyjne, chcemy uzyskać pokrycie obiektu przez co najmniej 3×3 piksele. Jest to tak zwane mierzalne pole widzenia MFOV, pozwalające na poprawny odczyt temperatury. Ogólnie możemy przyjąć, że wielkość obiektu musi być większa niż rozmiar punktu pomiarowego w kamerze termowizyjnej.

To że widzimy cel nie zawsze oznacza, że możemy zmierzyć go poprawnie.

W takim razie możemy zadać pytanie: Skąd mam wiedzieć, kiedy mierzę poprawnie?

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Z jak dużej odległości można mierzyć?

Poniżej przedstawimy przykłady aplikacji wymagających umiejętności obliczenia stosunku odległości do wielkości obiektu (D:S):
 1. Kontrola linii energetycznych.
 2. Sprawdzanie stacji elektroenergetycznych i linii przesyłowych.
 3. Kontrola dachów, kominów lub innych wysokich obiektów z poziomu gruntu.
 4. Pomiary z dronów.
 5. Inspekcje farm fotowoltaicznych.
 6. Inne pomiary z dużej odległości, gdy ze względów bezpieczeństwa nie możemy podejść do obiektu.

odleglosc kamera termowizyjna 1 - Z jakiej odległości mogę mierzyć moją kamerą termowizyjną?
Inne aplikacje, nie wymagające obliczeń:
 1. Badanie budynków we wnętrzu w celu lokalizacji nieszczelności oraz braków izolacji.
 2. Wykrywanie wilgoci.
 3. Inspekcje instalacji elektrycznych.
 4. Badania pojazdów.
 5. Pomiary innych dużych obiektów, gdzie z łatwością możemy uzyskać pokrycie powyżej 3×3 piksele.

odleglosc kamera termowizyjna 2 - Z jakiej odległości mogę mierzyć moją kamerą termowizyjną?

Możemy teraz zapytać: A co z ZOOM’em?

Kamery termowizyjne używane w przemyśle czy budownictwie posiadają obiektywy stało ogniskowe. Funkcja ZOOM  (powiększenia) nie polepsza zdolności do pomiaru małych obiektów, powiększa ona tylko piksele.

Jeśli nie możemy podejść bliżej do celu, np. ze względów bezpieczeństwa, mamy dwa wyjścia. Pierwsze to skorzystanie z kamery o większej rozdzielczości matrycy. Drugie to skorzystanie z obiektywu tele (o węższym polu widzenia).

Kamery termowizyjne dla osób początkujących.

Tanie kamery termowizyjne, takie jak FLIR C3, FLIR One lub kamery z serii Ex posiadają detektory o mniejszej rozdzielczości. Kamery tego typu są dobrym rozwiązaniem, gdy możemy podejść blisko do badanego obiektu oraz gdy na powierzchni obiektu występują znaczne różnice temperatur.

Kamery o małej rozdzielczości nie powinny być wykorzystywane do pomiarów z dużej odległości, szczególnie jeśli zależy nam na dokładnym odczycie temperatury.

Kamery termowizyjne dla użytkowników zaawansowanych i profesjonalistów.

Kamery termowizyjne o wyższej rozdzielczości, takie jak FLIR Txxx oraz Exx, są lepszym rozwiązaniem do pomiarów odległych obiektów. Szczególnie kamery termowizyjne z serii FLIR T840/FLIR T860 czy FLIR T1020 zapewnią nam najlepszą jakość zobrazowania. Posiadają one wbudowany okular oraz mogą współpracować z obiektywem tele 6°.

Zdjęcia: Jarosław Knapek, EC TEST Systems

Bibliografia:  www.flir.com

Powiązane tematy